Přípravný kurz k přijímací zkoušce
Chceš se co nejlépe připravit na jednotnou přijímací zkoušku? Přihlas se na přípravný kurz vedený našimi učiteli!
Součástí přijímacího řízení do oborů vzdělání s maturitní zkouškou pro školní rok 2025/2026 budou opět povinné jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a literatury a z matematiky, proto se naše škola rozhodla pořádat přípravné kurzy pro žáky devátých tříd, aby jim usnadnila přípravu k první náročné zkoušce, která je čeká.
Účast v kurzech nezaručí samozřejmé přijetí na vybranou střední školu, ale pomůže uchazečům doplnit si vědomosti a získat jistotu, kterou budou při přijímacích zkouškách potřebovat. Nejdůležitějším předpokladem úspěšného složení přijímacích zkoušek nadále zůstává soustavná domácí příprava.
Přípravné kurzy poskytnou žákům nejen nové vědomosti, ale také rady, jak se v testu zorientovat, jak při jeho řešení postupovat. I ten nejlepší žák může být zaskočen, pokud se neseznámí se strukturou testu a podobou otázek. Náplň přípravných kurzů proto vychází ze specifikace požadavků pro jednotnou přijímací zkoušku (Cermat) a vyučující budou učivo procvičovat formou úloh a zadání tak, jak jsou znalosti ověřovány právě v didaktických testech.
V průběhu kurzu budou žákům průběžně zadávány testy či úkoly k domácí přípravě. Po jejich vyhodnocení se vyučující může zaměřit na nejvíce problémové otázky. Domácí příprava je tedy základním předpokladem pro účast v kurzu – pokud žák nebude v rámci kurzu s vyučujícím spolupracovat a plnit úkoly, jejichž cílem je zjistit slabé stránky a problémové oblasti, nebude mít vyučující možnost výuku správně zaměřit a žákovi ideálně pomoci. Žák tak přijde o možnosti vytěžit z kurzu maximum pro svůj rozvoj a úspěch u přijímací zkoušky.
Výuka kurzu bude vedena středoškolskými pedagogy s dlouholetou praxí. Kurz se bude konat v hlavní budově školy (Příčná 1108/1) a bude probíhat ve skupinách cca 12 až 15 žáků, podle počtu přihlášených.
Jak se přihlásit?
- Zde najdete v nejbližší době ke stažení přihlášku.
- Vytiskněte si ji.
- Vyplňte všechny požadované údaje a podepište ji.
- Naskenujte ji.
- Odešlete ji na e-mailovou adresu karla.bedrlikova@ss-ostrava.cz.
- Přijetí přihlášky potvrdíme obratem e-mailem.
- Poté Vám přijdou e-mailem pokyny k platbě převodem.
- Do uvedeného data (doplníme) proveďte platbu převodem.
- Hotovo. 🙂
Kdy se kurz koná?
Od 21. ledna do 1. dubna 2025. Jedenkrát týdně, vždy v úterý, dvě vyučovací hodiny (jedna hodina ČJL, jedna hodina MAT). První hodina od 15:30 do 16:15, po desetiminutové přestávce pak druhá hodina od 16:25 do 17:10. O jarních prázdninách v okrese Ostrava-město (tzn. v úterý 4. února 2025) výuka neprobíhá.
Cena?
1900 Kč za žáka.
Kontakt (+ případné dotazy)
Mgr. Karla Bedrlíková, e-mail: karla.bedrlikova@ss-ostrava.cz, telefon: 910 001 573.
Náplň kurzu – český jazyk a literatura
- Pravopis: psaní i/y (vyjmenovaná slova, koncovky podstatných a přídavných jmen, shoda přísudku s podmětem), předpony s-/z-, velká písmena, souhláskové skupiny
- Slovní druhy: mluvnické kategorie
- Základní a rozvíjející větné členy
- Věta jednoduchá – souvětí: věta jednočlenná a dvojčlenná, souvětí souřadné a podřadné, významové poměry mezi větami hlavními, interpunkce ve větě jednoduché a v souvětí
- Souhrnné opakování učiva ze skladby: prostor pro řešení individuálních problémů souvisejících s učivem předchozích lekcí.
- Rozbor didaktického testu: vysvětlení nejasných úloh, pravidla postupu při řešení didaktického testu a správného vyplňování záznamového archu.
- Slovo a jeho význam: obrazná pojmenování, slova jednoznačná a mnohoznačná, synonyma/antonyma/homonyma, obohacování slovní zásoby, stavba slova, útvary českého jazyka
- Porozumění textu: jazykové funkční styly (textová návaznost, funkce textu, základní útvary a žánry)
- Základní pojmy z teorie literatury: práce s literárním textem
- Rozbor didaktického testu: nejčastější chyby, vysvětlení nového učiva, které se na ZŠ nestihlo probrat
Náplň kurzu – matematika
- Mocniny a odmocniny: výpočty, pravidla, druhá mocnina dvojčlenu a rozdíl druhých mocnin
- Výrazy: početní operace s mnohočleny, úprava na součin vytýkáním a dle vzorců, úprava výrazů – zlomky, složené zlomky, desetinná čísla
- Rovnice a soustavy rovnic: lineární rovnice – ekvivalentní úpravy, soustavy rovnic – řešení sčítací a dosazovací metodou
- Slovní úlohy: přímá a nepřímá úměra, procenta, poměr – měřítko map a plánů, aritmetický průměr
- Geometrie v rovině: trojúhelníky (obvod a obsah, Pythagorova věta, Thaletova kružnice, vlastnosti, dělení, shodnost a podobnost, konstrukce), úhly (vedlejší, vrcholové, souhlasné a střídané)
- Geometrie v rovině: čtyřúhelníky (obvod a obsah, dělení, vlastnosti, konstrukce), kružnice a kruh (obvod a obsah, vzájemná poloha kružnic a kružnice a přímky)
- Geometrie v prostoru: hranol (tělesová a stěnová úhlopříčka), válec (povrch a objem, síť)
- Geometrie v prostoru: jehlan, kužel, koule (povrch a objem, síť)